PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NEČEKANÁ KOMPLIKACE PO UPGRADU NA BIVENTRIKULÁRNÍ KARDIOSTIMULÁTOR- KAZUISTIKA
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - technik , Číslo v programu: 305

Svoboda J.1, Krýže L.1, Nečasová L.1

1 Klinika kardiologie, IKEM Praha, Praha


Úvod

Upgrade na biventrikulární kardiostimulátor může být doprovázen náhlou změnou stimulačních parametrů jak na nově implantované levokomorové,tak na původní pravokomorové elektrodě.

Popis případu

Pacient s ICHS, s chronickou fibrilací síní s pomalou odpovědí komor, s jednodutinovým kardiostimulátorem, s progresí srdečního selhání. Etiologicky šlo pravděpodobně o srdeční selhání v důsledku nefyziologické pravokomorové stimulace. Pacient indikován k upgradu na biventrikulární kardiostimulátor. Upgrade proběhl bez komplikací. Na sále naměřeny uspokojivé stimulační parametry.

V noci dochází náhle k výpadkům stimulace a 10 vteřinové asystolii. Interogací přístroje zjištěn výrazný vzestup stimulačních parametrů na RV, i LV elektrodě a výrazný pokles senzingu.

K postupnému výpadku stimulace došlo z důvodu zapnuté funkce RV Cap Confirm pro automatické měření prahu na RV elektrodě. Při měření, je systém přepnut do režimu VVI RV only a zde měří snižováním amplitudy stimulační práh od předem daného počátečního výdeje. Výdej byl nižší než aktuální stimulační práh, proto došlo k asystolii. Po neúspěšném měření přístroj nastavil maximální výdej a došlo k obnově stimulovaného rytmu.

Při skiaskopické kontrole polohy elektrod byla zjištěna změna polohy pravokomorové elektrody (výrazné napřímení průvěsu) a mírná změna pozice levokomorové elektrody (spontánní posun pasivně fixované elektrody). Pacient indikován k revizi systému.

Závěr

Po upgradu z jednodutinového systému na biventrikulární systém je nutná monitorace pacienta na lůžku po celou dobu hospitalizace. Je taktéž vhodné zvážit přechodné navýšení výdeje na elektrodách po dobu akutní fáze po operaci,pro zamezení vzniku nežádoucích událostí spojených se změnou stimulačních parametrů. Automatické měření prahu nemusí být dostupné u všech typů přístrojů a je vždy na zvážení, zda jej aktivovat.