PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

OPTIMALIZACE SRDEČNÍ RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBY POMOCÍ 3D ECHOKARDIOGRAFIE
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 301

Šipula D.1, Kozák M.2, Křivan L.2, Šipula J.1, Veiser T.1, Homza M.1

1 Kardiovaskulární oddělení, FN Ostrava, Ostrava, 2 Interní kardiologická klinika, FN Brno - Bohunice, Brno


Cíl: Cílem práce bylo zhodnotit souvislosti mezi hodnotami 3D echo strainů a úspěšností léčby chronického srdečního selhání pomocí CRT ( srdeční resynchronizační terapie). Dalším cílem bylo sledování možnosti využití hodnot strainů při optimalizaci CRT.


Soubor a metodika: Do naší prospektivní kohortové studie bylo v období r. 2012-2015 zařazeno 60 pacientů, kteří splňovali kritéria k implantaci CRT. Po 3 měsících byla vyhodnocena responzilibita. U pacientů (n19) bez zlepšení v NYHA třídě byla provedena optimalizace CRT. Interval AV byl optimalizován s ohledem na kvalitu plnění levé komory a interval VV byl optimalizován pomocí 3D echo strainů. Po dalších třech měsících jsme vyhodnotili úspěšnost optimalizace.


Výsledky: Z 60 pacientů zařazených do studie, bylo 39 respondérů a 21 nonrespondérů z nich 2 pacienti přestali spolupracovat ve studii. Sledovali jsme, jak se zlepšení v NYHA třídě po zavedení CRT projeví v parametrech EF LK, strainech, VTI a SV. Zjistili jsme, že zlepšení EF LK je nejlepším prediktorem zlepšení NYHA. Ze strainů má největší predikci area strain. Korelace mezi NYHA, EF LK a strainy jsou vysoce signifikantní s p<0,001. Velmi dobrá je ještě korelace systolického objemu k NYHA. Po 3 měsících jsem provedli optimalizaci CRT u 19 pacientů. Z těchto pacientů bylo 9 s diagnózou DKMP a 10 s ICHS. Po optimalizaci ve skupině DKMP se zlepšilo 8 pacientů, kdežto ve skupině ICHS došlo ke zlepšení pouze u 3 pacientů. Tento efekt je statisticky významný i na tomto malém souboru (p=0.02).


Závěr: Z výsledků vyplývá, že má smysl dělat optimalizaci u nonresponderů a to zejména u pacientů s etiologií dilatační kardiomyopatie. Dále, že optimalizaci biventrikulárního přístroje a to interventrikulárního zpoždění (VV intervalu) můžeme provádět pomocí strainů - zejména pomocí area strainů, které velmi dobře korelují s EF LK.