PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PRVNÍ KLINICKÉ ZKUŠENOSTI NAŠEHO PRACOVIŠTĚ S LÉČBOU LCZ 696 (SACUBITRIL/VALSARTAN) U PACIENTA S REFRAKTERNÍM SRDEČNÍM SELHÁNÍM A RECIDIVUJÍCÍM PRAVOSTRANNÝM PLEURÁLNÍM VÝPOTKEM.
Tématický okruh: Farmakoterapie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 579
Etický kodex:
Jiné honoráře (např. za klinické studie či registry): Novartis

Walder J.1, Kaučák V.1, Kupková P.1, Kryza R.1

1 Kardiologie, Městská nemocnice Ostrava, Ostrava


Kazuistika popisuje případ 76 letého pacienta se zjištěnou středně významnou systolickou dysfunkcí LK s EF 40% v lednu r.2015, ischemické etiologie po proběhlém Q-IM přední stěny, selektivní koronarografie s nálezem preoklusivní stenozy RIA/RD, po MR srdce provedena PCI. Pacient byl standardně zaléčen kombinací ACEI ( Ramipril ), betalytikum do maximálně tolerované dávky a diuretikum ( Furosemid ). V dubnu 2015 opět rehospitalizován pro dekompenzaci srdečního selhání, dle echokardiografie progrese dysfunkce LK na již významnou, EF LK 30%. Terapie srdečního selhání rozšířena o antagonistu MR. V letech 04/2015 až 03/2017 byl pacient 7x rehospitalizován pro projevy srdečního selhání s recidivujícím pravostranným pleurálním výpotkem s nutností opakovaných pleurálních punkcí ( v posledním období pleurální punkce co 2 týdny ),provedeno i plicní vyšetření včetně CT plic, kde vyloučena jiná etiologie výpotku. Kontrolní echokardiografie v 03/2017 s další progresí systolické dysfunkce LK s EF 20%. Vzhledem k věku a celkovému stavu (dlouhodobě NYHA III-IV) neindikován k implantaci ICD či resynchronizační léčbě pro úzký QRS komplex. Pro výše uvedené pacientovi nabídnuta možnost léčby molekulou LCZ 696, tato započata v 03/2017 s výrazným zlepšením symptomů srdečního selhání, aktuálně ve třídě NYHA II, dále dochází k úplné regresi pleurálního výpotku a zlepšení echokardiografických parametrů. Pacient již rehospitalizován nebyl.
Kazuistika poukazuje na první pozitivní zkušenosti z reálné klinické praxe s novým preparátem v léčbě závažného symptomatického srdečního selhání, manifestujícím se v našem případě atypicky recidivujícím unilaterálním pleurálním výpotkem refrakterním k dosavadní standardní terapii.