PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VÝZNAM MONITOROVÁNÍ MOZKOVÉ AKTIVITY POMOCÍ EEG U PACIENTŮ PO SRDEČNÍ ZÁSTAVĚ
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 39

Todtová E.1, Myšková J.2, Rysková V.1, Burišková K.1, Smejkalová H.1, Ošťádal P.2

1 OAK, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod. S rozvojem diagnostických a terapeutických metod dochází na odděleních intenzivní péče stále více k novým možnostem monitorace pacienta. Monitorace elektroencefalogramu (EEG) patří do základního sledování neurologického stavu pacienta a své místo si přirozeně našla i v akutní kardiologii.
Metody. Na Oddělení akutní kardiologie Nemocnice Na Homolce využíváme od roku 2015 systém kontinuální monitorace 2-4 kanálů EEG. Pomocí speciální modulární jednotky připojené do systému pacientských monitorů můžeme zjistit celou řadu patologických nálezů, například non-konvulsivní záchvaty nebo non-konvulsivní status epilepticus.
Výsledky. S využitím kontinuální monitorace EEG lze relativně snadno získat především velmi důležité prognostické informace o postischemické encefalopatii u nemocných po srdeční zástavě. Zachycení nepříznivého EEG nálezu je důvodem k indikaci dalších vyšetření či zahájení terapeutické intervence.
Závěr. Kontinuální monitorace EEG je neinvazivní a uživatelsky nenáročná monitorovací metoda, která může poskytnout zásadní diagnostické a prognostické informace například u nemocných po srdeční zástavě