PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PSYCHOLOGICKÁ PROBLEMATIKA PACIENTŮ S PŘEŽITOU MIMONEMOCNIČNÍ SRDEČNÍ ZÁSTAVOU
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 326

Bělohlávek J.1, Sudová T.2

1 II. Interní klinika, VFN Praha, Praha, 2 II. interní klinika kardiologie a angiologie, VFN, Praha


Úvod: Mimonemocniční zástava oběhu je jedním ze zásadních problémů současné medicíny. S přežitou srdeční zástavou stoupá u postiženého riziko vzniku úzkostných a depresivních stavů jak během hospitalizace, tak i po propuštění do domácích podmínek. Psychologická péče není pacientům po přežité oběhové zástavě rutinně poskytována.

Materiál a metody: K realizaci bylo využito nestandardizovaného dotazníkového šetření v rámci ambulantních kontrol pacientů po oběhové zástavě a s chronickým srdečním selháním. Otázky byly cíleny na výskyt přetrvávající únavy, trávicí potíže, podrážděnost, poruchy nálady a spánku, bolesti hlavy, pocity vnitřního neklidu, napětí, strach z další srdeční příhody a výskyt palpitací. Projekt je schválen etickou komisí instituce.

Výsledky: Bylo zahrnuto 31 pacientů po zástavě oběhu a 47 se srdečním selháním. Ve skupině pacientů po oběhové zástavě bylo 11 dotazovaných (35,5%) zcela bez obtíží. 10 pacientů udávalo jen jednu z obtíží, 3 pacienti popisovali obtíže dvě a 7 respondentů přiznalo tři a více obtěžujících symptomů. Bylo zjištěno, že 20 (64,5 %) dotazovaných od doby, kdy prodělali kritický stav v podobě oběhové zástavy, trpí negativně vnímanými a obtěžujícími symptomy. Žádný ze sledovaných symptomů se mezi skupinami významně nelišil, vyjma rozdílu ve strachu z další srdeční příhody, který vykazoval trend k vyššímu výskytu u pacientů po oběhové zástavě (p= 0,076).

Závěr: Naše pilotní studie potvrdila, že u nemocných s přežitou mimonemocniční zástavou je výskyt úzkostných a depresivních stavů vysoký, ale neliší se od pacientů s chronickým srdečním selháním. Časný psychologický zásah se tak jeví jako vysoce účelný s potenciálem příznivého ovlivnění návratu pacientů do běžného života.