PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SROVNÁNÍ CITRÁTOVÉ A HEPARINOVÉ ANTIKOAGULACE PŘI KONTINUÁLNÍCH ELIMINAČNÍCH METODÁCH U HEMODYNAMICKY NESTABILNÍCH NEMOCNÝCH NA KORONÁRNÍ JEDNOTCE
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 41

Vrábelová P.1, Pokorná J.1, Šebková D.1, Kondrašová K.1, Neusserová K.1, Myšková J.1, Vondráková D.1, Ošťádal P.2

1 Kardiocentrum, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Kardiologická klinika 2.LF UK a FNM, Praha


Úvod: Kontinuální eliminační metody (CRRT - Continuous Renal Raplacement Therapy) zajišťují náhradu funkce ledvin v případě jejich selhání. Pro průběh této metody je potřebná antikoagulační léčba, která zamezí srážení krve na dialyzační membráně. Cílem naší práce je porovnání heparinové a citrátové antikoagulace při CRRT a zhodnocení jejich výhod a nevýhod u komplikovaných stavů na koronární jednotce.
Metody: Na našem pracovišti zajišťujeme kontinuální eliminační metody u nemocných s akutním selháním ledvin, hospitalizovaných primárně pro onemocnění srdce; nejčastěji se jedná o pacienty v kardiogenním či kombinovaném šokovém stavu. Tito nemocní se výrazně liší v riziku krvácení nebo požadavku na antikoagulační léčbu. Analyzovali jsme naše zkušenosti a srovnávali kontinuální dialýzu se systémovou antikoagulací (heparinová) nebo s regionální citrátovou antikoagulací.
Výsledky: Obě metody jsou rovnocenné v účinnosti eliminace. Antikoagulační metodou první volby při kontinuální hemodialýze u hemodynamicky nestabilních nemocných je na našem pracovišti regionální citrátová antikoagulace. Její největší výhodou je malý vliv na koagulační stav pacienta a je proto používána především u nemocných s rizikem krvácení nebo u nemocných s aktivním krvácením. O antikoagulaci heparinem uvažujeme, je-li jiná indikace k plné antikoagulační léčbě, ale i v těchto případech lze použít primárně citrátovou antikoagulaci. Citrátová dialýza vyžaduje pečlivou monitoraci sérové hladiny vápníku, systémová dialýza monitoraci koagulačního stavu pacienta pomocí ACT či APTT.
Závěr: Využívání kontinuálních eliminačních metod má své nezastupitelné místo v léčbě akutního renálního selhání u hemodynamicky nestabilních nemocných. Citrátová antikoagulace přináší výhody oproti heparinové antikoagulaci u velké části těžce nemocných pacientů na koronární jednotce