PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ATRIOESOFAGEÁLNÍ PÍŠTĚL JE VZÁCNÁ KOMPLIKACE KATETRIZAČNÍ ABLACE
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 47

Gabrišková M.1, Stránská M.1, Neužil P.1, Petrů J.1, Skákalíková K.1

1 kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Atrioesofageální píštěl je vzácná komplikace katetrizační ablace fibrilace síní s incidencí cca 0,25%, ale s vysokou mortalitou (až 80%). Jedním z opatření tohoto poškození je monitorování teploty v jícnu při ablaci.
Metoda a soubor:
Při každé ablaci fibrilace síní zavádíme standardně od r. 2014 do jícnu multisenzorovou rentgenkontrastní teplotní sondu S-CathTM (CIRCA Scientific). Je vybavena 12 teplotními čidly. Sondu potřenou lubrikantem zavádíme po lokálním znecitlivění hltanu přes nosní průduchy, nejlépe vsedě s předkloněnou hlavou. Pro jednodušší zavádění je sonda vybavena rovným mandrénem, který se posléze vytáhne a sonda tak získá předdefinovaný esovitý tvar. Finální polohu sondy kontrolujeme skiaskopicky. Posléze je napojena propojovacím kabelem na monitor. Při ablaci máme nastaveny alarmy kritických hodnot. Při radiofrekvenční či laserové ablaci je to teplota nad 38,5°C a aplikace se ukončuje před dosažením maximálně teploty 39,5-40°C, pro kryoablaci je to teplota 20°C a ablaci ukončujeme před dosažením hodnoty 15°C. V případě překročení kritických hodnot (teplota nad 40°C resp. pod 15°C) je v odstupu cca tří dnů od ablace indikována fibroskopie jícnu k posouzení event. slizničních změn jícnu. Po dobu sledování se v našem souboru nemocných neobjevila žádná komplikace v podobě atrioesofageální píštěle.

Závěr: Používání jícnové multisenzorové teplotní sondy je jednoduché a bezpečné. Monitorace teploty v jícnu při katetrizační ablaci fibrilace síní přispívá ke zvýšení bezpečnosti tohoto výkonu.