PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

MÁ ŠÍŘE RETINÁLNÍCH VRSTEV SOUVISLOST S KORONÁRNÍ ATEROSKLEROSOU? STUDIE S RETINÁLNÍ OPTICKOU KOHERENČNÍ TOMOGRAFIÍ (RETINAL OCT) A KORONÁRNÍM INTRAVASKULÁRNÍM ULTRAZVUKEM S VIRTUÁLNÍ HISTOLOGIÍ (IVUS-VH).
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 300

Bayerová K.1, Kovárník T.1, Král A.1, Skalická  H.1, Chen Z.2, Kyung Moo L.3, Meliška M.4, Sonka M.5, Zhi C.6, Linhart A.1

1 2. interní klinika, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Praha, 2 Institute for Biomedical Imaging, University of Iowa, Iowa, United States, 3 Departement of Biomedical Engineering, University of Iowa, Iowa, United States, 4 Oční klinika, 5 Departement of Electrical and Computer Engineering, University of Iowa, Iowa, United States, 6 University of Iowa, University of Iowa, Iowa, United States


Cíl: Na základě výsledků studie PROSPECT bylo zjištěno, že výše rizika budoucích kardiovaskulárních příhod je ve vztahu zejména s minimální světelnou plochou < 4 mm2, ateromovými pláty > 70% a přítomností tenkostěnných fibroateromů (plaky s vyšším podílem nekrotického jádra). Cílem práce bylo ověřit vztah mezi sílami 10 standardních retinálních vrstev (hodnocené pomocí retinální optické koherenční tomografie) a přítomností a strukturou plátů v koronárních tepnách (hodnocenou pomocí virtuální histologie při vyšetření IVUS).

Metodika: U 32 pacientů se stabilní anginou pectoris, kteří postoupili vyšetření IVUS-VH pro nález hraničních stenos koronárních tepen, byla provedena retinální optická koherenční tomografie na obou očích. Byla provedena 3D analýza ateromových plátů koronárních tepen v 5mm segmentech koronárních tepen pomocí pullbacku. Retinální OCT bylo analyzováno pomocí referenčních algoritmů (Iowa Institute for Biomedical Imaging) se stanovením průměrné šíře každé z 10 standardních retinálních vrstev (OS – levé oko, OD – pravé oko, retinální vrstvy řazené dle čísel 1-10, šíře uvedená v um).

Statistická analýza byla provedena s použitím tří typů testu pro srovnání z nekonečných indexů (Kendall-K, Pearson-P, Spearman-S).

Výsledky: Výsledky jsou shrnuty v tabulce. Hodnoty „R“ a „p“ jsou uvedeny pro statisticky významné výsledky a seřazeny sestupně podle hodnoty „R“.

Závěr: Hodnoty indexu ateromových plátů získané metodou IVUS vykazují vztah k budoucím kardiovaskulárním příhodám a korelují s neinvazivně získanými hodnotami indexů šíře retinálních vrstev, což naznačuje možnost predikovat budoucí koronární příhody prostřednictvím neinvazivního zobrazení sítnice.