PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NEADEKVÁTNÍ VÝBOJE IMPLANTABILNÍHO DEFIBRILÁTORU PŘI OVERSENSINGU T – VLNY
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 308

Vícha M.1, Doupal V.1, Táborský M.2

1 Kardiochirurgická klinika, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc, 2 Interní klinika, FN Olomouc, Olomouc


Kazuistika popisuje případ jednapadesáti letého muže se stavem 1 rok po prodělaném STEMI/Q infarktu myokardu přední stěny s následným rozvojem ischemické kardiomyopatie, ejekční frakcí levé komory 30 %, u kterého byla v lednu 2016 provedena nekomplikovaná primoimplantace jednodutinového implantabilního kardioverteru-defibrilátoru (ICD) z primárně preventivní indikace. Při pravidelných kontrolách byl bez subjektivních potíží, arytmie nepociťoval, funkce přístroje byla správná, v jeho paměti nebyly žádné epizody arytmií.

V prosinci 2016, tedy prakticky rok od primoimplantace, pacient ráno po probuzení, bez předešlé ztráty vědomí či palpitací, pocítil opakovaně několik výbojů. Při kontrole ICD na našem pracovišti bylo zjištěno celkem 10 neadekvátních výbojů při oversensingu T-vlny, kdy její amplituda byla nejméně 40 % amplitudy QRS při sinusovém rytmu (fenomén double counting). Při určité frekvenci to vedlo k tomu, že byl stav vyhodnocen přístrojem jako setrvalá komorová tachykardie s výdejem antiarytmické terapie. Na základě toho byl pacient hospitalizován a byla indikována repozice defibrilační elektrody. Následující den byla provedena revize systému ICD s přídatným nálezem mechanického poškození – infrakcí elektrody subklavikulárně vlevo, proto byla provedena endovazální extrakce původní poškozené elektrody a v jedné době reimplantace elektrody do hrotu pravé komory. V této pozici již nedocházelo k oversensingu T-vln.

Výkon i následující průběh hospitalizace bez komplikací, při kontrole intrakardiálního elektrogramu z komory rovněž již oversensing T-vlny neregistrován. Pacient je bez subjektivních potíží.