PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HODNOCENÍ EFEKTU MEZISÍŇOVÉ KOMUNIKACE( IASD™) S CÍLEM SNÍŽIT TLAK V LEVÉ SÍNI U PACIENTŮ SE SRDEČNÍM SELHÁNÍM A ZACHOVALOU NEBO MÍRNĚ SNÍŽENOU EF LK (STUDIE REDUCE-LAP).
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 477
Etický kodex:
Zaměstnanecký poměr: Nemocnice Na Homolce 3. lékařská fakulta UK Praha
Přednášková činnost: Servier, Novartis, Boehringer Ingelheim, Merck, Berlin-Chemie, Zentiva, Bayer, Pfizer
Člen poradních sborů (advisory boards): Novartis, Servier, Bayer
Podpora výzkumu / granty: Granty institucionální podpory MZ ČR – RVO (Nemocnice Na Homolce – NNH, 00023884) IG 150504, 150505,160502
Jiné honoráře (např. za klinické studie či registry): Novartis PARADIGM-HF CLCZ696B2317

Málek F.1, Reddy V.2, Mates M.3, Kopřiva K.4, Mráz T.3, Prokopová M.1, Kaye D.5, Gustafsson F.6, Neužil P.3

1 Kardiologické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Heart Center, Mount Sinai Hospital, New York, United States, 3 Kardiovaskulární centrum, Nemocnice Na Homolce, Praha, 4 Kardiovaskulární centrum, Na Homolce, Praha, 5 IDI Baker Institute, Alfred Hospital, Melbourne, Australia, 6 Dept. of Cardiology, Rigshospitalet,, Copenhagen, Denmark


 

Východisko: pilotní studie se zavedením mezisíňové komunikace( IASD™) prokázala příznivý efekt systému na snížení tlaku v plicnici v zaklínění (PCWP) u pacientů s HFpEF a pokročilou symptomatologií NYHA III a IV.

Cíle studie REDUCE-LAP: zjistit, zda zavedení mezisíňové komunikace( IASD™) u pacientů s HFpEF a HFmrEF povede ke snížení PCWP v klidu a při dynamické zátěži

Soubor a metodika: Do studie byla zařazeno 64 pacientů (7 pacientů z NNH), kteří splňovali kritéria: NYHA II-IV, EF LK > 40 %, PCWP ≥ 15 (v klidu) nebo ≥ 25mm Hg (dynamická zátěž) s tlakem v pravé síni < 14 mmHg a tlakem v plicnici < 60 mmHg. Průměrný věk souboru byl 68 let, 46 let pacientů bylo ve třídě NYHA III a 18 ve třídě NYHA II, průměrná EF LK byla 47 %, PCWP v klidu 17 mmHg a NT-proBNP 377 pg/ml. U všech pacientů byl systém s velikostí otvoru 8 mm zaveden katetrizačně cestou v. femoralis dx., po transseptální punkci byl systém uložen do mezisíňového septa s vytvořením levopravého zkratu. Hemodynamická studie v klidu a po stupňovité zátěži byla provedena před a 6 měsíců po zavedení IASDTM.

Výsledky: změna PCWP v klidu nebyla významná, došlo k významnému poklesu PCWP při zátěži 20 W (p = 0,012) a na vrcholu zátěže (p = 0,025), došlo ke zlepšení symptomatologie podle NYHA (p < 0,001) a kvality života podle Minnesotského dotazníku (p<0,0001), došlo k prodloužení vzdálenosti při 6 minutovém testu chůze (p = 0,023) a doby zátěže při spiroergometrii (p=0,0275). Příznivý dopad na kvalitu života, symptomy a toleranci zátěže přetrvával i 12 měsíců.

Závěr: Zavedení mezisíňové komunikace( IASD™) u pacientů s HFpEF a HFmrEF je spojeno s příznivým dopadem na zátěžovou hemodynamiku. Účinnost systému na klinické ukazatele bude hodnocen v randomizované studii.