PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PROGNOSTIFIKACE NEMOCNÝCH S EXTRAKORPORÁLNÍ KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACÍ U REFRAKTERNÍ OBĚHOVÉ ZÁSTAVY.
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 500

Krüger A.1, Ošťádal P.1, Janotka M.1, Vondráková D.2, Skalský I.3, Neužil P.1

1 Kardiovaskulární centrum, Kardiologické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Kardiovaskulární centrum, Kardiologické oddělení, FN Motol, Praha, 3 Kardiovaskulární centrum, Kardiochirurgie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod. Použití extrakorporální kardiopulmonální resuscitace (ECPR) u nemocných s refrakterní zástavou oběhu představuje většinou jedinou možnost k překlenutí tohoto kritického stavu.

Soubor a metodika. Analyzovali jsme soubor 29 nemocných, kterým byla v průběhu oběhové zástavy urgentně zavedena periferní veno-arteriální extrakorporální membránová oxygenace. Jednalo se o zástavy oběhu, které byly refrakterní ke standardní terapii po dobu alespoň 20 minut. Použili jsme systém Cardiohelp (Maquet, Německo) či krevní pumpu Levitronix CentriMag (Levitronix, USA). Srdeční masáž zajišťoval ve většině případů zevní automatický systém Lucas II (Physio-Control, Švédsko). Posuzovali jsme vliv iniciálních parametrů vnitřního prostředí (vstupní pH a laktát) a vliv komorbidit (diabetes, hypertenze) a tělesné konstituce (BMI) na mortalitu nemocných. Sledovali jsme jejich 1-, 3-, 6- a 12-měsíční mortalitu.

Výsledky. Průměrný věk v našem souboru byl 58 let. V 16 případech se jednalo o oběhovou zástavu mimo nemocnici (OHCA), nemocničních zástav (IHCA) bylo celkem 13. Vstupní hodnota laktátu byla 11.26 ± 3.97 mmol/l, pH 6.98 ± 0.21. U zemřelých pacientů jsme pozorovali významně vyšší iniciální hodnoty laktátu (15.05 ± 1.56 vs. 10.01 ± 1.03; P<0.05) a signifikantně nižší hladiny vstupního pH (6.87 ± 0.06 vs. 7.04 ± 0.04; P<0.05). Nemocní, kteří přežili refrakterní oběhovou zástavu s dobrým neurologickým výsledkem, měli významně nižší BMI (26.7 vs 33.1; P<0.05), anamnéza diabetu či hypertenze neměla v našem souboru vztah k mortalitě nemocných.  S dobrým neurologickým výsledkem 30. den (CPC 1-2) skončilo 34% nemocných, tři měsíce přežilo 28% a jeden rok 24% nemocných.

Závěr. S použitím ECPR lze zvládnout i tak závažný stav jako je refrakterní zástava oběhu. Pravděpodobnost dlouhodobého přežití významně ovlivňují vstupní parametry vnitřního prostředí a tělesná konstituce.