PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RIZIKO KOMPLIKACÍ RADIOFREKVENČNÍ KATETROVÉ ABLACE MITRÁLNÍHO ISTHMU U PERZISTUJÍCÍ FIBRILACE SÍNÍ
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 289

Jež J.1, Stárek Z.2, Lehar F.2, Seménka  J.3, Fischerová B.4, Wolf J.1, Kulík  T.1, Žbánková A.1, Novák M.4

1 I.IKAK, ICRC/FN u sv.Anny, Brno, 2 ICRC/FN u sv. Anny, I. IKAK, Brno, 3 I.IKAK, FN u sv. Anny, Brno, 4 I.IKAK, FN u sv.Anny, Brno


Úvod: Při katetrové ablaci perzistující fibrilace síní jsou používané různé techniky. Na základě četných studií je základem léčby stále izolace plicních žil, důležitou nástavbou pak různé typy lineárních linií v levé či pravé síní, ablace frakcionovaných potenciálů, ablace rotorů atd. Extenzivnější výkony přinášejí vyšší riziko možných komplikací. Katetrová ablace mitrálního isthmu je často technicky obtížná a k dosažení bloku isthmu je většinou nutná aplikace i v distálním koronárním sinu.

Metody: V období od 3/2010 do 9/2016 podstoupilo na našem pracovišti 459 pacientů katetrovou ablaci perzistující fibrilace síní s použitím techniky izolace plicních žil a lineárních lézí v levé síni. U 256 z těchto pacientů byla při ablaci mitrálního isthmu současně provedena i radiofrekvenční ablace v distálním koronárním sinu.

Výsledky: V našem souboru pacientů se akutní komplikace objevila jen u jednoho pacienta, míra rizika byla 0,39%. V uvedeném případě se jednalo o akutní uzávěr ramus circumflexus s rozvojem infarktu myokardu dolní stěny řešeném direktní angioplastikou s implantací stentu.

Závěr: Katetrová ablace mitrálního isthmu s sebou přináší riziko potencionálně závažných komplikací při poškození okolních struktur, zejména v této oblasti probíhající větve levé koronární tepny, dále riziko tamponády či atrioezofageální fistuly.