PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

EMBOLIZACE LEVOKOMOROVÉHO TROMBU DO ORGÁNŮ DUTINY BŘIŠNÍ U PACIENTA S DILATAČNÍ KARDIOMYOPATIÍ
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 538

Krása K.1, Krčová E.1, Malý M.1

1 Kardiologické oddělení, Ústřední vojenská nemocnice, Praha


Trombus v levé komoře (LK) je komplikací mnoha stavů s poklesem systolické funkce komor (ICHS, DKMP, chlopenní vady). V levostranných oddílech na rozdíl od pravostranných nelze léčit za použití trombolytik a možnostmi řešení jsou podání antikoagulace, nebo chirurgická trombektomie.
54leý muž byl přijat k hospitalizaci pro bilaterálního srdečního selhání. Echokardiograficky byla patrná těžká systolická dysfunkce levé (EFLK 15%) i pravé (TAPSE 12) komory. V hrotu LK byl patrný veliký trombus (37x24mm) přisedlý tenkou stopkou (11 mm). Trombus vykazoval echokardiografické známky chronicity s hyperechogenní periferií, ale také zvýšenou mobilitu. Případ byl uzavřen jako DKMP toxonutritivní etiologie, vzhledem k anamnéze abusu alkoholu. Laboratorně byla patrná spontánní koagulopatie (INR 1.27) a izolovaná elevace GMT (2.93ukat/L). Byla zahájena stadardní terapie srdečního selhání a dále byla nasazena antikoagulace redukovanou dávkou LMWH (0.6ml 2xd). Šest dní po příjmu pacienta, v den plánované dimise, bylo provedeno kontrolní echokardiografické vyšetření s nálezem jen reziduálního trombu. Pacient začal udávat narůstající bolesti břicha a nauzeu. Akutně provedené CT-angio břicha odhalilo četné embolizace do orgánů dutiny břišní (játra, ledviny, slezina). Byla provedena urgentní embolektomie s dobrým konečným výsledkem a 10 dní po operaci byl pacient dimitován na terapii warfarinem.
Při zvažování vhodné terapie u pacientů s levokomorovým trombem bereme v úvahu více faktorů. Antikoagulaci volíme u pacientů s tromby přisedlými, imobilními a menších rozměrů. Chirurgické řešení volíme u pacientů s nízkým operačním rizikem s velkými tromby, přisedlými úzkou stopkou a vykazujícími známky zvýšené mobility. Tromby v LK by měly být řešeny vrámci „Heart týmu“ s echokardiografistou popisujícím embolizační potenciál a chirurgem určujícím riziko operace.