PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VÝŽIVA PACIENTA S CHRONICKÝM SRDEČNÍM SELHÁNÍM
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 71

Bácová M.1

1 oddělení léčebné výživy, FN Brno, Brno


Cílem léčby srdečního selhání je zlepšit kvalitu života. Jedním z faktorů, který se na tomto zlepšení podílí je výživa.

Potřeba je zaměřit se již na prevenci. Významnou úlohu sehrává racionální strava, pravidelná fyzická aktivita, se zaměřením na snížení rizika ischemické choroby srdeční, vedoucí k srdečnímu selhání.

Chronické srdeční selhání ovlivňuje nutriční stav a metabolismus.

Pro pacienty s mírnějším stupněm onemocnění platí racionální, vyvážená strava s cílem udržení optimální váhy. Při nadváze je nezbytná redukce hmotnosti.

U pacientů s těžším stupněm onemocnění naopak často dochází k významnému váhovému úbytku. Úbytek hmotnosti větší než 6 % označujeme pojmem kardiální kachexie. Na vzniku malnutrice či kachexie se mohou podílet gastrointestinální potíže jako nechutenství, zácpa či pocit plnosti, které vedou někdy i k výraznému poklesu příjmu stravy. Další příčinou nízkého příjmu stravy je dušnost a celková slabost pacienta. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění bývá často doprovázeno otoky a ascitem, nelze hmotnost objektivně hodnotit. Pacient již může být v malnutrici, proto by mělo být u pacienta provedeno antropometrické měření. Na základě zjištěných údajů je potřeba zajistit adekvátní jídelníček potřebné energeticko-biologické hodnoty, případně doplnit vhodnou enterální výživou, aby došlo k zastavení nebo zvrácení malnutrice nebo následné kachexie. U pacientů s chronickým srdečním selháním s kardiální kachexií je 2-3 x vyšší mortalita než u pacientů bez kachexie.

Nefarmakologické možnosti, jako režimová a výživová opatření, jsou nezbytnou součástí komplexní léčby. Základem úspěšnosti léčby je samozřejmě dobrá spolupráce pacienta.