PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

FEOCHROMOCYTOM JAKO NEOBVYKLÁ PŘÍČINA REFRAKTERNÍ FIBRILACE KOMOR
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 240

Hajdušek P.1, Kautzner J.2, Wiendl M.2

1 Klinika kardiologie, IKEM, Praha, 2 Praha


Feochromocytom je vzácný neuroendokrinní nádor s velmi variabilní klinickou manifestací. Jeho správná diagnostika je pro pacienta životně důležitá.

Prezentujeme případ 57-letého pacienta s anamnézou náhrady aortální chlopně mechanickou protézou pro infekční endokarditidu bikuspidální aortální chlopně v roce 2010. Pacient byl přijat po protrahované kardiopulmonální resuscitaci při refrakterní fibrilaci komor. Přes dlouhou dobu, která uplynula do obnovení spontánní cirkulace (ROSC>30min), pacient přežil oběhovou zástavu bez významnějšího poškození mozku (CPC 1). Pro protrahované bolesti břicha, které byly opakovaně hodnoceny jako odeznívající paralytický ileus s iritací pankreatu po protrahované resuscitaci a pro renální selhání ne zcela jasné etiologie bylo provedeno opakovaně UZ vyšetření břicha, kde byl nalezen suspektní tumor pravé nadledviny. Následným diagnostickým postupem (CT břicha, stanovení hladin metanefrinů, scintigrafickým vyšetřením-MIBG a endoskopickým vyšetřením k vyloučení tumoru GIT) byl potvrzen hormonálně aktivní feochromocytom pravé nadledviny. Etiologie proběhlé fibrilace komor hodnocena jako katecholaminergní. Pacient byl v rámci sekundární prevence náhlé srdeční smrti zajištěn ICD a elektivně byla po stabilizaci celkového stavu provedena adrenalektomie. Po provedené operaci došlo u pacienta k normalizaci hladin metanefrinů a pacient je dále bez recidiv komorových arytmií.

Kazuistika dokumentuje potřebu správné diferenciální diagnostiky příčin oběhové zástavy, včetně méně častých příčin. Dále dokumentuje možnosti diagnostiky a léčby v případě nálezu podezřelého ložiska v oblasti nadledvin.