VIEW AN ABSTRACT

PERFUZNÍ HEMOSTÁZA - DOBA KOMPRESE A LOKÁLNÍ KOMPLIKACE - SROVNÁNÍ DVOU KOMPRESNÍCH ZAŘÍZENÍ PO TRANSRADIÁLNÍ SRDEČNÍ KATETRIZACI A INTERVENCI
Topic: Interventional cardiology
Type: Poster - doctors , Number in the programme: 536
Enlisted in: Competition for Young Cardiologists

Jirouš Š.1, Bernat I.1, Duršpek J.1, Rokyta R.1

1 Kardiologická klinika, Komplexní kardiovaskulární centrum FN Plzeň, Plzeň


Cíl: Perfuzní hemostáza (PH) a kratší doba komprese snižují riziko výskytu uzávěru radiální arterie (RA) po transradiální srdeční katetrizaci. Cílem práce bylo porovnat dvě kompresní zařízení z hlediska doby komprese a výskytu lokálních komplikací.

Soubor a metodika: U 120 pacientů (84 mužů, průměrný věk 64,3 ± 9,3 roku) rozdělených do dvou stejně početných skupin (konsekutivních 60 a 60 pacientů) katetrizovaných a intervenovaných v programu jednodenních hospitalizací, jsme porovnali dvě odlišná zařízení, TR band firmy Terumo (TRB) a Seal-One firmy Perouse (SO), sloužící ke kompresi RA po transradiální srdeční katetrizaci (n=89) a intervenci (n=31). Obě skupiny se statisticky významně nelišily věkem, pohlavím, přítomností diabetu či hypertenze. Posuzovali jsme čas nutný k dosažení PH ověřený pulsní oxymetrií při současné kompresi ulnární tepny, celkovou dobu komprese místa vpichu a lokální komplikace. Velikost hematomů byla hodnocena dle klasifikace EASY, hodnotící rozsah hematomů stupni II.-V. Uzávěr RA byl hodnocen pomoci reverzního Barbeau testu s pulzním oxymetrem.

Výsledky: PH byla dosažena u většiny pacientů již na intervenčním sále, pouze u 5 pacientů ze skupiny SO byla dosažena až v průměru za 21 minut. Celková doba komprese radiální tepny byla ve skupině TRB 89,5 ± 37,0 minut a ve skupině SO 56,8 ± 21,1 minut (p<0,001). Hematom II. st. (≥ 5cm) se vyskytl v obou skupinách u 3 pacientů (5,0%). Hematom III. st. (≥ 10cm) se vyskytl u 1 pacienta v každé skupině (1,7%). Hematomy st. IV. a V. se nevyskytly. Uzávěr RA nebyl při propuštění zjištěn žádný.

Závěr: Komprese RA  pomocí  TRB i SO je spojena s bezprostředním dosažením PH u téměř všech pacientů. Průměrná doba komprese oběma prostředky je krátká, tzn. do 90 minut, a není spojena s výskytem uzávěru RA při propuštění ani dalšími lokálními komplikacemi kromě nízkého výskytu nezávažných hematomů.