PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ABSENCE BORRELIA BURGDORFERI V MYOKARDU JEDINCŮ S NORMÁLNÍ SYSTOLICKOU FUNKCÍ LEVÉ KOMORY: PCR A ELEKTRONMIKROSKOPICKÁ STUDIE
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 668

Kuchynka P.1, Paleček T.1, Grus T.2, Němeček E.1, Podzimková J.1, Rohn  V.3, Lindner J.3, Kodym P.4, Linhart A.1

1 First Faculty of Medicine, Charles University in Prague and General University Hospital in Prague, 2nd Department of Medicine - Department of Cardiovascular Medicine, Praha, 2 II. chirurgická klinika - kardiovaskulární chirugie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Praha, 3 II. chirurgická klinika - kardiovaskulární chirurgie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Praha, 4 Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu, Státní zdravotní ústav, Praha


Úvod: Dle výsledků recentních bioptických prací českých autorů se Borrelia burgdorferi (Bb) jeví ne zcela vzácnou příčinou dilatační kardiomyopatie (DKMP) v České republice, neboť genom Bb je nacházen v myokardu cca 20% nemocných s DKMP. K podpoření kauzální souvislosti mezi přítomností Bb v srdečním svalu s rozvojem DKMP je též nutná absence průkazu Bb v myokardu jedinců s normální systolickou funkcí levé komory (LK).

Cíl: Zjistit prevalenci Bb v myokardu jedinců s normální systolickou funkcí LK, kteří podstupují kardiochirurgickou operaci.

Metodika: U 50 jedinců (67±9 let, 15 žen) podstupujících kardiochirurgickou revaskularizaci myokardu a/nebo chirurgický výkon na srdeční chlopni, s normální systolickou funkci LK (EF > 50%), byly odebrány vzorky myokardu ouška pravé síně, které byly vyšetřeny polymerázovou řetězovou reakcí (PCR) a elektronovou mikroskopií na přítomnost Bb. Dále bylo provedeno sérologické vyšetření protilátek proti Bb.

Výsledky: V myokardu oušek pravé síně jsme PCR metodou či elektronovou mikroskopií nezjistili přítomnost Bb u žádného z vyšetřovaných jedinců. Sérologické vyšetření metodou ELISA bylo pozitivní v IgM třídě u 4% jedinců a v IgG třídě u 12% jedinců; metodou Western blot bylo pozitivní v IgM a IgG třídě u 14% jedinců.

Závěr: Absence nálezu Bb v myokardu jedinců s normální systolickou funkcí LK ukazuje na patogenitu Bb ve vztahu k rozvoji DKMP. Pozitivitu protilátek proti Bb je možné nalézt i u některých jedinců s normální systolickou funkcí LK a negativní anamnézou Lymské choroby, což ukazuje na limitaci sérologické diagnostiky infekce Bb.


*Studie byla financována z grantového projektu České kardiologické společnosti