PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VÝZNAM ANIMÁLNÍHO EXPERIMENTU V PREKLINICKÉM VÝZKUMU
Tématický okruh: Varia
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 579

Wolf J.1, Stárek Z.1, Lehar F.1, Jež J.1, Lukášová M.2, Leinveber P.2, Kára T.2

1 I.IKAK, ICRC, FN u sv. Anny v Brně, Masarykova univerzita v Brně, Brno, 2 Mezinárodní centrum klinického výzkumu, FN u sv. Anny v Brně, Brno


V současnosti jsme svědky bouřlivého vývoje nových terapeutických a diagnostických metod, technologií a postupů v kardiologii. Základem vývoje nových technologií je preklinické testování v animálním experimentu, prokazující účinnost a zejména bezpečnost těchto výkonů před prvním použitím na člověku.

FNUSA-ICRC disponuje moderně vybaveným animálním centrem nabízejícím komplexní služby biomedicínského preklinického výzkumu na zvířatech, a to zejména v oblastech srdeční elektrofyziologie, intervenční kardiologie a neurologie. Pracoviště je umístěno v prostorách Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a je vybaveno kompletním zázemím pro elektrofyziologické a intervenční výkony. Základem je angiolinka Siemens, magnetický navigační systém Stereotaxis Epoch a 1,5T magnetická rezonance GE. Základním experimentálním zvířetem je prase, ale v případě potřeby jsou možná i jiná zvířata (králík, pes, nehumánní primát, morče, potkan, myš).  Z probíhajících a uskutečněných projektů lze vyzdvihnout projekt transplantace transgenních alograftů pulmonální chlopně, výzkum spánkové apnoe, vývoj nového ablačního katetru pro neurologické intervence, výzkum formování radiofrekvenční ablační léze nebo výzkum renální denervace.
Animální experimenty jsou nezbytnou součástí procesu vývoje nových metod a technologií. Bez průkazu účinnosti a bezpečnosti nelze dnes přenést výzkum do dalších fází klinického výzkumu. V současnosti je animální centrum nedílnou součástí špičkových výzkumných center.