PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HODNOCENÍ ÚČINNOSTI PRASUGRELU, TICAGRELORU A CLOPIDOGRELU U PACIENTŮ RESUSCITOVANÝCH PRO AKUTNÍ INFARKT MYOKARDU A LÉČENÝCH MÍRNOU TERAPEUTICKOU HYPOTERMIÍ
Tématický okruh: Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 632

Bednář F.1, Moťovská Z.2, Knot J.2, Ulman J.2, Skalická H.3, Bělohlávek J.3

1 Kardiologická klinika, FN Královské Vinohrady a 3. LF UK, Praha, 2 III. interní kardiologická klinika, FNKV Praha, Praha, 3 II. interní klinika, VFN, Praha


Úvod
Pacienti po srdeční zástavě s EKG známkami akutního infarktu myokardu (AIM) podstupují akutní SKG s PCI a obdrží duální antiagregační terapii aspirin+P2Y12 inhibitor). Terapeutická hypotermie (TH) je stále součástí doporučených postupů u komatozních pacientů po resuscitaci. TH může oslabovat účinky léků (např. omezení střevní absorpce, zpomalení metabolismu, atd.). Účinnost clopidogrelu za těchto podmínek může být limitována jeho vícestupňovým metabolismem. Prasugrel potřebuje pouze jeden enzymatický krok v metabolické aktivaci a ticagrelor je přímo aktivní substancí.  Nedostatečná účinnost antiagregační terapie po AIM může ovlivňovat prognozu těchto pacientů. Cílem naší práce bylo porovnat laboratorní účinnost prasugrelu, ticagreloru a clopidogrelu u pacientů resuscitovaných pro AIM a následně léčených TH.
Metodika
Do studie bylo zařazeno 65 pacientů po resuscitaci pro AIM. Analyzována byla podskupina 32 pacientů, kteří podstoupili PCI, dostávali P2Y12 inhibitor, podstoupili TH a přežili více než 3 dny. Skupina A (n=20) dostávala prasugrel/ticagrelor a skupina B (n=12) byla léčena clopidogrelem. Účinnost P2Y12 inhibitorů byla hodnocena pomocí PRI (platelet reactivity index) stanoveného pomocí VASP (vasodilator stimulated phosphoprotein). Vzorky byly hodnoceny 1., 2. a 3. den.
Výsledky
Ve skupině A byl ve všech sledovaných dnech medián PRI-VASP signifikantně nižší v porovnání se skupinou B (26% vs. 79% v den 1; 18% vs. 81% v den 2; 19% vs. 76% v den 3; p< 0,001. Počet pacientů s laboratorně neúčinnou hodnotou (definovanou jako PRI-VASP > 50%) byl ve skupině A vs. B  22% vs. 82% v den 1,  16%  vs. 82% v den 2 a  5% vs. 83% v den 3; p< 0,001.
Závěr
Nové antiagregační preparáty prasugrel/ticagrelor jsou na rozdíl od clopidogrelu při měření laboratorní účinnosti velmi efektivní také u specifické podskupiny pacientů resuscitovaných pro AIM a následně léčených TH.