PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

FATÁLNĚ PROBÍHAJÍCÍ LAKTOBACILOVÁ INFEKČNÍ ENDOKARDITIS AORTÁLNÍ CHLOPNĚ PRVOMANIFESTUJÍCÍ SE AKUTNÍM INFARKTEM MYOKARDU EMBOLIZAČNÍ ETIOLOGIE
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 287

Šmíd M.1, Lhotský J.2, Hájek T.3, Pešek J.2, Bergerová T.4, Bernat I.2, Koza J.2, Rokyta R.5

1 Kardiologická ambulance, Kardio-Šmíd s.r.o., Třemošná, 2 I. IK, Kardiologické odd., FN Plzeň, Plzeň, 3 Kardiochirurgické oddělení, FN Plzeň, Plzeň, 4 Ústav mikrobiologie, FN Plzeň, Plzeň, 5 I. IK, Kardiologické odd., FN Plzeň


Úvod
Laktobacily jsou gram-pozitivní anaerobní nebo mikroaerofilní baktérie, přirozeně se vyskytující jako součást gastrointestinální a vaginální flóry. Infekční endokarditis způsobená těmito mikroorganismy je poměrně vzácná, nicméně počet registrovaných případů se zvyšuje se zařazením probiotik do běžné stravy.
Popis případu: 50-letá žena byla přivezena do naší katetrizační laboratoře pro STEMI spodní stěny s anamnézou cca 6 hodin. Po příjezdu na sál dochází k oběhovému zhroucení s nutností orotracheální intubace a následnou umělou plicní ventilací. Transtorakální a transesofageální echokardiografické vyšetření prokazuje vlající útvar na aortální chlopni s masivní aortální regurgitací a významnou funkční mitrální regurgitaci. Koronarografie s mononálezem uzávěru proximálního ramus circumflexus, v. s. embolizační etiologie. Po provedení primární PCI je pacientka transportována na kardiochirurgický operační sál, kde potvrzena destrukce aortální chlopně na podkladě infekční endokarditis. Provedena náhrada aortální chlopně, mitrální anuloplastika a odsátí endokarditických hmot z oblasti ústí koronárních cév. I přes následné multiorgánové selhání byl stav nemocné postupně stabilizován. V dalším průběhu hospitalizace dochází k opětovné oběhové nestabilitě při masivní mitrální regurgitaci na podkladě postischemické ruptury papilárního svalu, s nutností urgentní náhrady mitrální chlopně. 38. den hospitalizace pacientka umírá pod obrazem kardiogenního šoku.
Závěr: Infekční endokarditis laktobacilové etiologie je poměrně řídce popisována, ale často vede k fatálnímu konci. U námi popisovaného případu navíc předchozí rozsáhlý infarkt myokardu na podkladě embolie endokarditických hmot výrazně zhoršil pooperační prognózu nemocné a ve svém důsledku způsobil fatální konec nemoci.
Tato práce byla podpořena VZ UK v Praze č. MSM 0021620817, uděleným MŠMT ČR