PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KATETRIZAČNÍ UZÁVĚR PARAVALVULÁRNÍHO LEAKU AORTÁLNÍ CHLOPNĚ
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 288

Balušík J.1, Januška J.1, Škňouřil L.1, Branny M.2

1 Kardiologické oddělení, Nemocnice Podlesí Třinec, Třinec, 2 Nemocnice Podlesí, Třinec


Úvod: Paravalvulárny leak (PVL) je komplikace pozorovaná po chirurgické náhradě chlopní přibližně ve 2-3% případů. Preferovaným způsobem léčby hemodynamicky závažných PVL je reoperace. Jako alternativní metoda je možný také katetrizační perkutánní uzávěr leaku.  

Popis případu: 58-mi letý nemocný se závažnou symptomatickou aortální regurgitací s hraniční funkcí LK podstoupil v roce 2009 náhradu aortální chlopně (stentovaná bioprotéza). Po operaci je patrný středně významný PVL. Pro kliniku rekurentní levostranné insuficience a zhoršení významnosti PVL bylo rozhodnuto o perkutánním uzávěru leaku. V roce 2010 byl transradiálním přístupem za TEE kontroly proveden katetrizační uzávěr PVL okluderem Amlptazer Vascular plug III 8x4mm. Po proceduře perzistuje jen malý reziduální leak bez kompromitace aortální bioprotézy. S odstupem 4 měsíců je pacient bez potíží, ECHO nález se stabilním malým reziduálním PVL.

Závěr: Paravalvulární leak je relativně častou mechanickou komplikací po náhradě srdeční chlopně. U symptomatických pacientů se závažným PVL u kterých je kontraindikováno operační řešení je možné provést uzávěr leaku katetrizačně. Úspěšnost tohoto postupu z literárních údajů i z našich zkušeností je při výkonu na aortální i mitrální náhradě vysoká a je bezpečnou alternativou operačního řešení.

Ke kazuistice je dále přiložena obrazová dokumentace.