PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PROGNOSTICKÝ VÝZNAM ELEVACE SRDEČNÍHO TROPONINU I V NEMOCNICI ČESKÉ BUDĚJOVICE, A.S.
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 526

Šnorek M.1, Verner M.2, Toušek F.3, Pešl L.1

1 Kardiocentrum - Kardiologie, Nemocnice České Budějovice, a.s., České Budějovice, 2 Centrální laboratoře, Nemocnice České Budějovice, a.s., České Budějovice, 3 Nemocnice, České Budějovice


Úvod: Stanovení srdečních troponinů je součástí diagnostiky AKS. Mohou však být pozitivní i za přítomnosti fixní koronární aterosklerotické léze nebo i při normálním nálezu na koronárních tepnách. Příčinou mohou být četné patologické kardiální a nekardiální stavy. V naší předchozí studii, zadané k publikaci v Cor et Vasa, jsme prokázali nepříznivý prognostický význam pozitivity troponinu I (TnI). 
Cíl: Posouzení prognostického významu hodnot TnI v tzv. "šedé zóně", čili v rozmezí 0,2 ug/l (mez detekce) až 0,42 ug/l (99. percentil referenčního souboru pro AKS) v Nemocnici Č. Budějovice, a.s. 
Výsledky: Za první čtvrtletí roku 2010 bylo v Nemocnici Č. Budějovice, a.s. provedeno 4060 odběrů na stanovení TnI u 2182 pacientů. U 190 pacientů (8,7 % pacientů) byla zjištěna hodnota TnI v tzv. "šedé zóně". Průměrný věk těchto pacientů byl 71,5 +- 0,9 roku, žen bylo 90 (47,4 %). Z celkového počtu 190 pacientů s hodnotou TnI v "šedé zóně" byl důvod vyšetřovacího procesu u 114 pacientů (60,0 %) kardiální. Do této nehomogenní skupiny patří pacienti po KPR, s akutním IM, srdečním selháním, poruchami srdečního rytmu apod. U 18 pacientů (9,5 %) byl hlavním důvodem zánětlivý proces, u 12 pacientů (6,3 %) šlo o respirační selhání. Akutní neurologické postižení (CMP, intrakraniální krvácení) bylo důvodem u 11 pacientů (5,8 %), polytrauma u 7 pacientů (3,7 %), plicní embolie u 6 pacientů (3,2 %), renální selhání u 5 pacientů (2,6 %) a anémie u 3 pacientů (1,6 %). U 14 pacientů (7,4 %) nebyl dokumentován žádný stav, který může být příčinou elevace TnI. Nebyl signifikantní rozdíl v četnosti úmrtí u pacientů s hodnotou TnI v "šedé zóně" a u kontrolní skupiny pacientů s negativní hodnotou TnI (11,1 % vs. 6,8 %, NS).
Závěr: Detekce hodnot TnI v "šedé zóně" není na spojena se zhoršenou prognózou pacientů. S výrazným zhoršením prognózy pacientů je však spojeno další zvýšení TnI.