PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KATETRIZAČNÍ KRYOABLACE FIS Z POHLEDU SESTER
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 353

Bariová K.1, Kovaříková D.1, Pařízková A.1

1 kardiologie Multifunkční katetrizační sál, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod:
Fibrilace síní je celosvětově rozšířená chronická porucha rytmu, alternativní metodou léčby fibrilace síní (FiS) jsou katetrizační techniky, které se používají v intervenční kardiologii a srdeční elektrofyziologii.

Metodika:
V našem sdělení představujeme katetrizační kryoablaci FiS, kterou používáme na našem pracovišti. Jedná se o metodu, při které namísto radiofrekvenční energie provádíme kryotermickou destrukci (teplota katétru je - 75° C). Používá se speciální balónkový katétr dvou velikostí 23 mm a 28 mm.
V příspěvku je především popsána práce sestry při této oblační metodě. V úvodu je popsán princip a užití kryo-balónkového katétru v kombinaci s mapovacím systémem - Carto, které užíváme k zobrazení trojrozměrného CT či MR scanu srdečních oddílů především levé síně.
V úvodu výkonu zavádí sestra pacientovi teplotní jícnovou sondu, která monitoruje teplotu v jícnu, aby nedošlo k jeho poškození. Jestliže klesne teplota v průběhu aplikace pod 30°C, hlásí to sestra lékaři, který okamžitě přestává s aplikací. Pacient je po výkonu poslán na jícnové echo, kde se blíže zjistí nedošlo-li k poškození jícnu.
 Kryo-balónek je umístěn do ústí plícní žíly, poté sestra aplikuje kontrastní látku, přes balónkový katétr.  Po aplikaci kryoenergie je tkáň zmražena a elektricky izolována. 
Další prací sestry při kryoablaci je hlídání ACT. Kontrola stimulace phrenicu, při ablaci pravé horní žíly. Jestliže by došlo k poškození této žíly, mohlo by to vážně ohrozit pacienta (problémy s dýcháním).
Dále sestra kontroluje celkový stav pacienta během celého výkonu.

Závěr:
Užití kryoablace přináší určité výhody v léčbě FiS, poskytuje zvýšenou bezpečnost pro pacienta. Zákrok se stává rychlejším a bezpečnějším pro pacienta.
Při metodě kryoablace je sestra důležitou součástí týmu a nezbytným pomocníkem lékaře.